Haydi Gençler
Haberler
Çapa'dan çarpıcı açıklamalar
Çapa'dan çarpıcı açıklamalar

Türk futbolunun yükselen değeri Fuat Çapa, bugün saat 11:00 ile 12:30 arasında sitemizin okurlarının tweet'lerine yanıt verdi. Gençlerbirliği'nin başarılı teknik direktörü oynadıkları takımlar arasında en organize takımın Galatasaray olduğunu dile getirirken, Türkiye'deki en başarılı iki kalecinin Tolga ve Onur olduğunu söyledi. İşte Çapa'nın çarpıcı yanıtları.

 

 

SORU: Gençlerbirliği ilk 4'ü mü yoksa 8'li play off'u mu hedefliyor? 

FUAT ÇAPA: İlk sekiz şu an itibariyle yüzde 99 olarak gözüküyor. Biz ilk dördü hedefliyoruz. Önümezdeki haftalardaki maçlar netlik kazandıracak. Beşiktaş maçıyla birlikte 7 puan hesaplamıştık. Kalan maçlardaki performansımız hedefimizi belirleyecek. 
Gençlerbirliği ilk 4'ü mü yoksa 8'li play off'u mu hedefliyor? 
 
SORU: Cem Can'ın kabul edilmeyen golü için ne diyorsunuz?
FUAT ÇAPA: Bizim olduğumuz bölümdün görmek zordu. Yorumlar da çelişkiliydi. Bazıları abir şey yok diyordu, bazıları eliyle aldı yönünde yorum yaptı. Biz çok fazla yorum yapmayalım. 
 
- Dört büyük kulüple oynarken en beğendiğiniz, en organize takım hangisi oldu? 
FUAT ÇAPA: Galatasaray. Bugüne kadar oynadığımız en iyi takımlar arasında Galatasaray'dı. Melo ve Ufaluji, Galatasaray'ın oynadığı sistemde en etken olan isimler oldulor. 
 
- Oktay'ın olmayışı sizi Beşiktaş maçında zorladı mı?
FUAT ÇAPA: Tabi zorladı. Çünkü ortasahada bulmuş olduğumuz alanları yeterince değerlendiremedik. Oktay Türkiye'de dikine en iyi giden oyunculardan bir tanesi. Onun yokluğunu hissettik. 
 
- Seneye de mi altyapıdan oyuncu mu çıkaracaksınız, transfer mi yapacaksınız?
FUAT ÇAPA: Sezon sonunda benim sözleşmem bitiyor. Gençlerbirliği'nde devam edecek olursam, hedef olarak ilk 6'yı belirledik. İlk 6'yı istiyorsan, kadro kalitesini arttırmak zorundasın. 
 
İlhan Cavcav işinize karışıyor mu? 
FUAT ÇAPA: İşime karışmıyor ama ben zaman zaman onun görüşlerini alıyorum. Sonuçta bu kadar uzun süre Türk futboluna hizmet etmiş birisinden görüş olmamak hata olur. 
 
- Üç büyüklerden hiç teklif aldı mı? Teklif gelirse hangisini kabul eder?
FUAT ÇAPA: Gençlerbirliği'nde mutluyum. Ben çalıştığım yerde mutlu olan bir kişiyim. 
 
- Herve Tum, Türkiye'deki kariyerinde en iyi günlerini sizinle geçiriyor. 23 maçta 12 gol attı. Nasıl sağladınız?
FUAT ÇAPA: Tum çok iyi bir profesyonel. 33 yaşında. Ama şu var. Bizim oynamış olduğumuz sistemde orada oynayan futbolcu çok etkili. Baktığınız zaman biraz daha bizde gol atabilecek oyuncu sayısı çok fazla değil. Oynamış oludğumuz sistemde Tum etkili. Daha önce hep kafayla atıyordu. Son maçlarda da ayağıyla, özellikle sol ayağıyla atıyor. 
 
- Kalenizde çok genç bir isimle Ramazan'la oynuyorsunuz. Geçen yıl sadece 4 maça çıktı. Bu sezon ise kaleyi devraldı. Bu risk değil mi? Türkiye'deki en iyi kaleciler kimler?
FUAT ÇAPA: Kulübün vizyonuna bakmak lazım. Gençlerbirliği genç futbolculara şans veren bir kulüp. Futbolculara şans veriyor. Biz de yenilik getirip kaleciye de şans verdik. Devre arasına kadar oynanan futbola bakarak transfer yapacaktık. Ama Ramazan çok iyi bir performans sergiledi ve Ramazan'la devam kararı aldık. Gençlerbirliği kalede gelecek 10 yılını garantiledi. Türkiye'de en beğendiğim yerli kaleciler olarak Trabzonspor'un iki kalecisi Tolga ve Onur var. 
 
- Siz geldiğinizde Soner kaybolmuştu. Tekrar çıkışta, geleceğinden ümitli misiniz?
FUAT ÇAPA: Soner bana göre kendi yaş grubunda sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da en iyi futbolculardan bir tanesi. İki tane büyük kulüp Ajax ve Anderlecht onu takip ediyorlar. Soner'in sadece eksik olan yönü, 4 yıl önce Süper Lig'le tanışmıştı. Ondan sonraki süreç onun için biraz şanssız geçti. Yoksa şu anda Avrupa'nın büyük takımlarından bir tanesinde rahatlıkla oynayabilirdi. 
 
- Behzat Ç'yi izliyor mu? Bunca yıl yurtdışında yaşadıktan sonra neden Türkiye'yi ?
FUAT ÇAPA: Behzat Ç'yi Ankara'ya geldikten sonra izlemeye başladım. İlk defa Ankara'da oynadığımız ve 4-2 yendiğimiz Beşiktaş maçında onunla tanışmıştım. Ondan sonra da ilgiyle izliyorum. 
2007-2008 sezonunda Gençlerbirliği'ne gelmiş olmasaydım. Türkiye'ye gelmezdim. O dönemde Türkiye'de başarısız gördüler. Ben de yenidem gelip bunu kabul ettirmek isterdim. Eğer o zaman gelmeseydim, 10 yıl sonra ancak gelirdim. 
 
- Türk medyasındaki spor yorumcularıyla Avrupa'dakiler arasında ne fark var?
FUAT ÇAPA: Ülke ülke değişiyor. Ben Belçika ve Hollanda'da çalıştım. Belçika'da yorumlar şahsi olmaz. Göstermiş olduğunuz perforkmansa göre değerlendirilirsiniz. Hollanda'da ise sahadaki duruşunuz, iletişimiz, liderliğiniz, koyun felsefeniz bunlar da dikkate alınır. Bunlarla ilgili de yorumlar yapılır.
 
- Taraftar gruplarıyla aranız nasıl? 
FUAT ÇAPA: Gençlerbirliği'yle Ağustos ayında bir araya geldim. Ondan sonraki süreçte bazı şeyleri onlarla paylaştık. Kulübün vizyonunu onlara aktardık. Bu iletişim iyi olduğu sürece Türk futbolu için daha iyi olur. 
 
- Bir futbolsever olarak en beğendiğiniz lig hangisi?
FUAT ÇAPA: İngiltere ve Almanya liglerini beğeniyorum. İkisine de bakınca son 10 yılda büyük değişimler oldu. İngiltere'ye Avrupa'dan ve Latin ülkelerinden oyuncuların gitmesi onların futbol kültürünü değiştirdi. Daha önce fiziğe dayalı oyun varken şimdi ise fizik ve tekniğe dayalı oyun gelişti. Oyun zevkinin yanı sıra atılan tüm goller göze hoş gelen harika goller. Alman futbolu da Hollanda futbolunun üstüne koyarak mücadeleyi en üst seviyeye çıkarıp altyapıya önem verdi. Baktığımız zaman ülke dışından fazla oyuncu bulunmuyor. Örnek almamız gereken liglerden biri.
 
- Fuat Bey, Beşiktaş yenilgisi sizin ilk dört şansınızı yüzde kaç azalttı?
FUAT ÇAPA: Bence sadece yüzde 5 çünkü bundan sonra oynayacağımız maçlar şansımızı belirleyecek. 
 
- Alex Türkiye'de çok tartışılıyor. Üst düzeydeki liglerden ona hiç talep yok. Burada ise bir kahraman. Üst liglerde oynasaydı böyle başarılı olabilir miydi?
FUAT ÇAPA: Alex'siz Fenerbahçe'nin kazandığı maç sayısına bakalım. Fenerbahçe'nin oynamış oldUğu sistemde Alex çok büyük bir etken. Alex'e göre sistem yaparsanız o başarılı olur. 
 
- Alex Avrupa'da neden başarılı olamadı? 
FUAT ÇAPA: Avrupa'da takım için katkıya bakıyorlar. Değerlendirmeyi de o açıdan yapıyorlar. 
 
- 4 sene önceye göre ligimizin kalitesi nasıl? 
FUAT ÇAPA: Değişmedi. Taktiksel açıdan geriledi. Hollanda futboluna baktığımızda Trabzon'a gelip hiçbir şey yapmadan galip geliyor. 
 
- Bireysel anlamda kaliteli futbolu nasıl geliştirebiliriz? 
FUAT ÇAPA: Altyapılarda biz sadece top oynamayı öğretiyoruz. Topsuz alanda oynamayı öğretmiyoruz. Futbolu sadece toplu değil, topsuz da oynayacaksın. Biz sadece topla oynuyoruz. Bence en büyük sorun futbolu sevmiyoruz. Biz futbolu tribünde ve televizyon başında seviyoruz. Bunun olabilmesi için parklar, okullarda sentetik sahalar OLMASI lazım. Futbolu oynayarak sevdiğinizde çok daha başarılı olursun. Tribünden ve televizyondan seversen, oynamazsın sadece yorumlarsın. 
 
- Türk takımları Avrupa kupalarına katılamazsa Türk futbolu ne olur? 
FUAT ÇAPA: Türk futbolu için çok kötü olur. Her anlamda kötü olur. Bir kere Türk futboluna bakış açısı farklı olur. Avrupa'dan yetenekli ve kaliteli oyuncuları getirme şansın zorlaşır. Şu anda zor iyice zorlaşır. Ülke tanıtımı anlamında da iyi olmaz. Türk futbolu için çok kötü olur.
 
 - Türk milli takımı neden başarılı oluyor ve o başarılardan sonra neden başarısız bir süreç başlıyor?
FUAT ÇAPA: Bizim başarılı olduğumuz dönemlere bakmamız gerekiyor. Ne zaman milli takımlara aynı takımdan 5-6 oyuncu birden katılıyor, o zaman başarılı oluyoruz. Avrupa Şampiyonası'nda, Dünya Kupası'na baktığımız zaman da Galatasaray veya aynı takımdan çok sayıda futbolcunun olması önemli. Önemli olan kulüplerin başarısı ve istikrarı. En güzel örneği Almanya. Baktığınızda Almanya'nın Türkiye ile oynadığı maçtaki 11'inden 8'i Bayern'de oynamış veya oynayan isimlerden kuruluydu. 
 
- İran, Suriye, Irak gibi ülkelerden neden futbolcu transfer edilmiyor. Hem maliyetleri az hem de adaptasyonları kolay...
Türk futboluna bir şeyler katamazlar mı?
FUAT ÇAPA: Onlar bireysel anlamda yetenekli isimlerden oluşuyor. Futbol bireysel değil, taktiksel anlamda da önemli. Oradan gelen isimler bize bir şey katmaz. 
 
- Gözlem ekibiniz var mı? 
FUAT ÇAPA: Var. Her ülkeden yaklaşık dört tane, Belçika’da 4, Hollanda’da 5, Almanya ve Fransa’da 3 tane serbest çalışan gözlemci firmalar var. Tanıdığımız arkadaşlar var. Kendi portföyümde de Avrupa liglerinde takip ettiğim 2600’e yakın futbolcu var. 
 
- Büyük kulüplerin ödediği bonservis ücretlerini görüyorsunuz. Rakamlar size abartılı geliyor mu? 
FUAT ÇAPA: Kullandığımız ve kullanmadığımız da oluyor. Stoch’a 5 milyon Euro verildi. Bana göre Stoch sadece Fenerbahçe’ye değil başka bir ülkeye de gitseydi aynı paraya giderdi. Zaman zaman çok büyük bonservis bedeli ödeniyor. Transfer yapılırken takım içerisindeki arkadaşlarıyla dengesi ne olacak, o çok önemli ve bu kriter göz önünde bulundurulmalı. 
 
- Elmander, Sow, Almeida üçlüsünden hangisini takımınızda görmek isterdiniz, neden?
FUAT ÇAPA: Sow... Bizim oyun yapımıza baktığımızda Sow daha etkili olurdu. İki türlü oynayabilen futbolcu. Hem boş alanlara iyi koşabilen hem de topu tutabilen. Hep gol atmayı değil attırmayı da düşünebilen bir futbolcu. 
 
- İmkanınız olursa Sow’u Fenerbahçe’nin verdiği bonservis bedelini ödeyerek alır mıydınız? 
FUAT ÇAPA: Alırdım. 
 
- Herhangi bir santrfor için görüşmeniz oldu mu?
FUAT ÇAPA: Nasıl görüşeyim? Gelecek sezon için sözleşmem yok ki. 
 
-Yılmaz Vural’dan sonra Kasımpaşa’ya iyi futbol oynatıp, ayağa kaldırmışken neden Gençlerbirliği’ne gittiniz? 
FUAT ÇAPA: Önemli olan şu... Bir yerlerde çalışırken, takımın vizyonunu ve hedeflerini bilmeniz gerekiyor. O vizyon içerisinde hedeflerinizi göremiyorsanız ayrılmanız zorunlu hale geliyor. 
 
- Abdullah Avcı’nın milli takımda başarılı olacağını düşünüyor musunuz? Siz onun yerinde olsaydınız ne yapardınız?
FUAT ÇAPA: Her şeyden önce Abdullah Hoca’nın gerçekten başarılı olmasını istiyorum. Türk ve genç olması çok önemli. O açıdan çok istiyorum. Türk futbolunun yaşadığı süreçte, bu sancılı dönemde işi çok kolay olmayacak. Ama bu süreci hep birlikte atlatırsak, biz de ona yardımcı olursak, onun işini kolaylaştırmış oluruz. Sonraki süreçte inşallah başarılı olur. Abdullah Hoca nasıl genç ve yeniyse, Türkiye’deki başarılı ve genç isimlere milli takımı açarsa daha başarılı olur diye düşünüyorum. 
 
-Yabancı teknik direktörler neden Türkiye’de başarılı olamıyor?
FUAT ÇAPA: Bir tane yabancıyı getirdiğinizde İstanbul trafiğine koyarsanız nasıl şaşırırsa, yabancı teknik direktör de aynı şekilde geldiğinde şaşırıyor. Türkiye’de yerli oyuncunun dilinden yerli teknik direktör anlıyor. 
 
-Gençlerbirliği transfere bu sezon ne kadar para harcadı? 
FUAT ÇAPA: Transfere para ödemedik. Bonservisli oyuncu almadık.
 
-Transfere biraz daha fazla bütçe ayırabilseydiniz başarılı olur muydunuz veya ligi nerede bitirirdiniz? 
FUAT ÇAPA: Öyle bir hedefimiz olsaydı, transfere para harcardık. 
 
-Spor yorumcuları size ve Gençlerbirliği’ne dönük övgü dolu sözler söylüyor. Gençlerbirliği için tatmin edici unsur, olumlu yorumlar ve sevgi midir yoksa kazanacağı para mıdır? 
FUAT ÇAPA: Sevgidir. İnsanın takdir edilmesi daha önemlidir. ‘Şampiyonluk mudur yoksa Türk futboluna 3-4 isim kazandırmak mıdır?’ derseniz ben '3-4 ismi kazandırmaktır' derim. Gençlerbirliği’nde uzun süre çalışırsam, altyapıdan birkaç ismi Türk futboluna kazandırırsam bu beni daha mutlu eder. 
 
-Gençlerbirliği’nin bu başarısının ardından taraftar sayınız arttı mı? 
FUAT ÇAPA: Geçen yıla göre 1500-1600 kişi arasında bir artış var. Maçlarımızı ortalama 4500 kişi izliyor. Gelecek sezon bunu 8 bin kişiye çıkarmak istiyoruz. Bunun için taraftar gruplarıyla toplanıyoruz. Okullara gidip söyleşiler yapıyoruz. Ağustos ayında daha çok çalışma yapıp kombine sayımızı arttırmak istiyoruz. Türkiye’deki en büyük sorunlardan bir tanesi statlar. Avrupa’da maç bittiğinde futbolcuyla taraftarın iletişimi devam ediyor. Çünkü stadyumda futbolcuyla oturabileceğin cafeler var. Türkiye’de bu mümkün olmadığı için oyuncuyla iletişim kurma şansı yok. Bu olursa futbola ilgi artar. Bir anlamda pazarlamayı iyi yapamıyoruz. Yeni projelerde statlarda bu gibi aktivitelere yer ayrılırsa, taraftar sayısı daha da artar. Futbolun kalitesi de artar. Statlarda bu tür alanlar ayrılırsa futbola ilgi de daha yukarılara çıkar. 


Diğer Haberler
2 transfer daha yaptık 2 transfer daha yaptık...
Gençlerbirliği Kulübünün başkanı Murat Cavcav, kırmızı-siyahlı takıma 2 takviye daha yaptıklarını söyledi. Murat Cavcav, yaptığı açıklamada, 2017-2018...
devamı
Avrupa'da yüzümüz gülmedi Avrupa'da yüzümüz
Süper Lig ekiplerinden Gençlerbirliği, sezon öncesi Hollanda'da oynadığı 7 hazırlık maçının hiçbirinde galip gelemedi. Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri'nde...
devamı
Ümit Özat Ümit Özat "Mazisi olana...
ollanda kampı öncesi takımı ve son durumu gazeteci Orhan Kemal Erkılıç’a değerlendiren kırmızı-karaların teknik patronu Ümit Özat, Yeni sezon maçlarının...
devamı
Diallo Guidileye ile anlaştık Diallo Guidileye ile
Süper Lig ekibi Gençlerbirliği, orta sahasını Diallo Guidileye ile güçlendirdi. Kırmızı-siyahlı kulübün genel menajeri Emrah Atasoy, Moritanya asıllı Fransa...
devamı
Üye Girişi
Forumda Son Konular
Ynt: Sivas Deplasman Organizas
Ynt: Sivas Deplasman Organizas
Ynt: Sivas Deplasman Organizas
Ynt: Sivas Deplasman Organizas
Ynt: Sivas Deplasman Organizas
Ynt: Sivas Deplasman Organizas
Ynt: Sivas Deplasman Organizas
Ynt: Sivas Deplasman Organizas
Ynt: Sivas Deplasman Organizas
Ynt: Sivas Deplasman Organizas
Forumda Son Konular
Köşe Yazarları
Osman ÖZTÜRK Osman ÖZTÜRK
Memleketin hali gibiymiş halimiz oysa…
Yılmaz Güler Yılmaz Güler
Gençlerbirlği-Eskişehirspor
Alper Pınar Alper Pınar
HEP AYNI NAKARAT
Zafer Cem Özcan Zafer Cem Özcan
Hocasız Transfer Geleneği
Mustafa Ark Mustafa Ark
GÖREN DEĞİL BAKAN HAKEMLER..
Erdem Denk Erdem Denk
Nevşehirspor’a Minnet
Devamı
Köşe Yazarları
Devamı
Süperlig
Sitede bulunan materyallerin tüm sorumlulukları yazarlarına aittir. Kaynak belirtilmeden alıntı yapılamaz. haydigencler.com 2011
Tasarım : Reyhan Tanıtım